4.17 Sterlin (Yaklaşık 10 YTL) Yerine Kelime Başına 27 Pence (Yaklaşık 63 Kuruş)

İngilizce ders fiyatları tüm dünyada olduğu gibi okuldan okula, şehirden şehre veya ülkeden ülkeye farklılık gösterir. 1995 istatistiklerine göre Londra’da saat başına ödenen fiyat ortalama 5 Sterlin olduğu saptanmıştır. Callan Metod öğrencisi 80 saatlik bir program için Londra’da yaklaşık 400 Sterlin ödeyerek Cambridge Preliminary İngilizce sınavına hazırlanırken bu İngilizce kursunda kelime başına 27 Pence gibi bir bedel ödüyor demektir.

Diğer okullarda öğrenci bu yeterlilik derecesi için 350 saatlik bir dilimde 1750 Sterlin gibi bir bedel ödediği için öğrencinin kelime başına ödediği fiyat 1.17 Sterline’e denk gelmektedir. Bu yeterlilik için 2200 kelime öğrenileceğini farz edersek, bu bedel kelime başına 80 Pence’e denk gelmektedir. Aradaki fark diğer kurslar için ödeyeceğiniz fazla miktardır.

Türkiye’ye baktığımızda 3080 TL + KDV olarak saptanan bu bedel Deren Koray Yabancı Dil Kurslarında kelime başına 95 Kuruş’a denk gelmektedir. Sistem pratik olarak İngilizceyi 1/4 zamanda verdiğine göre bir diğer okulda kelime başına ödeyeceğiniz bedel bizim fiyat kriterlerimize göre 3,81 TL olacaktır.

Öğrenci ”ders başına ödenen” ücreti değil sınava hazırlanma süresi için ödenen ücreti göz önünde bulundurmalıdır. İngilizce ders başına öğrenilen kelimenin sayısı öğrencinin kendi yeteneğine değil, tamamıyla öğretmene ve öğrenciye verilen tekniğe ve tabi ki öğrencinin derse ve ekstra çalışma isteğine bağlıdır.