Başlangıç Seviyesindeki Bir Öğrencinin Tanımı

Dilerseniz şimdi de tamamen başlangıç seviyesinde olan bir öğrenciyi sizlere tanımlayalım. Bazı özel İngilizce kursları başlangıç seviyesindeki öğrencilerini de dört-beş yıl İngilizce okumuş olanlarla aynı sınıfa yerleştirmektedir. Daha önce devlet okullarında İngilizce dersi almış bu öğrenciler, kurslarda en baştan başlamalarına rağmen çok az da olsa İngilizce bildiklerinden dolayı tamamen başlangıç seviyesine yerleştirilmezler. Gerçek bir başlangıç öğrencisi daha önce hiç İngilizce okumamış veya sadece ”hello, goodbye, thank you v.s.” gibi en basit kelimeleri bilen öğrencidir.

Bazı okullarda orta seviyeli bir öğrenci Cambridge Preliminary seviyesine 4 akademik yıl yerine 2-3 yıl içinde ulaşır. Bunun nedeni bir akademik yılın, Callan’ın 1. kitabında haftada 6 saatlik bir programa (yani haftada 3 saat, 8 aylık eğitime) denk gelmesidir. Yani, Callan öğrencisi olmayan birinin Preliminary seviyesine ulaşması, 4 yerine 2 yılını alacaktır. Eğer Callan bunu kendi öğrencisine uyarlamış olsaydı, bu zaman süreci sadece 1 yıla denk gelecekti.

Ayrıca Callan Metodu kullanmayan bir okul orta seviyeli olarak gösterdikleri öğrencilerin 2-3 yıl içinde Preliminary seviyesine ulaşacaklarını belirtmektedir. Fakat bu seviyedeki öğrencilerin aslında daha önceden İngilizce bilgisi olanları da kapsadığını belirtmek yerinde olur. Böylece daha önceden temeli olan bir Callan öğrencisi için Preliminary seviyesi bir aydan daha az bir zaman dilimini kapsar.