Cambridge Sınavlarının Seviyesi Nedir?

Öğrenci Cambridge Preliminary düzeyine ulaştığı zaman bu; kişinin 1500 kelimeyi ve temel dilbilgisinin İngilizcede 10 farklı zamanını (geçmiş, gelecek, şimdiki, geniş v.s.) öğrenmiş olduğu yani yurt dışına çıktığında konuşmada kendisini rahat hissediyor, yemek siparişi verebilmeyi, otel rezervasyonu yapabilmeyi veya kendisini havalimanından alacak bir taksiyi rahatlıkla çağırabilmeyi becerebiliyor olduğu anlamına gelir. Zaten metodun işleyişi boyunca öğrenilen 10 değişik zaman ve 1500 kelime bilgisi bu beceriyi otomatikman kursiyerimize kazandırmaktadır.

Cambridge First Certificate düzeyine gelen bir öğrenci ise yaklaşık 3000-4400 kelimeyi bilmesinin yanında daha fazla İngilizce pratik yapmakla yükümlüdür. Ayrıca birçok aktivitede İngilizcesini kullanabiliyor olmalıdır.

1997’nin Haziran’ında Cambridge Üniversitesi KET olarak bilinen ”Key English Test” in yeni bir sınav olarak tanıtımını yaptı. KET; Cambridge Preliminary’nin bir alt basamağı olup, Callan Metodun 4. Basamağına denk gelmektedir.

Preliminary seviyesi normalde Cambridge First Certificate’ e giden yolun ilk çeyreğini oluşturur. Cambridge Üniversitesi bildirgesine göre Preliminary sınavı öğrencilerin başlangıç seviyesinden, 350 saat aldıktan sonra ulaşabilecekleri düzeyde, öğrencinin yazma, konuşma, okuma ve dinleme yeteneklerini ölçer nitelikte hazırlanmıştır. Buraya kadar talep edilen kelime sayısı ise Cambridge English Lexicon (R. Hindmarsh, C.U.P. 1980) 3.seviyesine denk gelmektedir. Öte yandan Callan Metod için Preliminary Sınavı, Cambridge Sınavına giden yolun yarısı olarak yorumlanmaktadır.

Kelime açısından Preliminary gerçekten First Certificate’nin yarısına denk gelir. Cambridge English Lexicon’un 3. seviyesi 2.207 kelimeyi işaret ederken 5. seviyeye olan C.A.E için bu sayı 4.470’e denk gelir.