Diğer Okulların Tepkisi

İngilizce öğreten özel okulların bazıları Callan Metoda tepki göstermektedirler. Metod çalışma süresini normalin dörtte birine indirgediği için ticari anlamda kazançlarının azalacağından endişe etmektedirler. Gerçekte daha çabuk, daha kolay ve daha ucuz olan her şey tatminkardır ve daha fazla müşteri potansiyeli yaratır. Bakınız geçmişte sadece belirli bir kesim uzak mesafelere seyahat edebiliyordu. Ayrıca bu seyahatler rahatsız edici ve çok da pahalı olduğu için tatminkar değildi. Halbuki bugün milyonlarca insan her yıl istedikleri yere kolayca ulaşabiliyor ve seyahat edebiliyorlar. Bunun da sebebi insanların daha ucuz, daha çabuk ve çok daha kolay araçları kullanmaları ve bunları tercih etmeleridir.

Dünyada günümüzde 5,5 milyar insan yaşıyor. Bu insanların ortalama iki milyarı İngilizce konuşabiliyor. Geri kalan çoğunluk da İngilizce konuşabilmeyi istemelerine rağmen öğrenmek için bir girişimde bulunmamaktadırlar. Çünkü bu girişimlerinin uzun zaman alacağını, bu eğitimin pahalı olacağını ve zorlanacaklarını düşünmektedirler. Callan Metod bu saydıklarımızın aksine tıpkı bir tatilde yapılan tercih gibi İngilizceyi daha çabuk, daha kolay ve zevkli bir yöntemle kursiyerlerine verir, kursiyerim zamandan ve paradan tasarruf etmesini sağlar.

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, İngiltere’deki özel okullarda okuyan öğrencilerin yanı sıra bir o kadar da dış dünyada bu dili öğrenmek isteyen öğrencilerin varlığını ortaya çıkarmıştır. Araştırma sonucuna göre diğer okullar daha ucuz, daha hızlı ve daha kolay bir öğretim programı uygulamış olsaydı öğrencilerin tercihleri kesinlikle bu metodu uygulayan okullar olacaktı.