Dışardan Gelen Materyal Yoktur

Öğretmen okulda Callan Metodlarından başka materyal kullanmamalıdır. Metodun 2. ve 3. Kitaplarını bitirdikten sonra bazı öğretmenler ve okullar değişik renklerlerle metodun canlanmaya ihtiyacı olduğunu düşünür ve ek ders materyalleri getirir. Böyle ek kitapları tanıtarak okul, Callan Metoduyla garantilenmiş aynı saatte Cambridge Sınavlarında öğrencinin başarısını garanti edebilir. Örneğin; Preliminary için yaklaşık 80 ve First Certificate için 160 saat gibi bildiğimiz garanti şemasını verebilir ancak tecrübelerimiz, saat sayısının daima ölçüde arttığını bize göstermiştir.

Yabancı bir dil öğrenmek, yabancı bir dille haşır neşir olmayı sevenler için çok ilginç ve zevkli bir aktivitedir. Ancak dil öğrenmek için tutkusu olan bu kesim İngilizce çalışmazlar. Mümkün olan en kısa sürede çabucak ve zahmetsizce ingilizceyi öğrenmek isterler. Tecrübelerimiz, bu tarz renk eklemenin dersi yavaşlattığını ve er ya da geç can sıkıntısını arttırdığını bize göstermiştir.

Bazı öğretmenler ve okullar Callan Metod’unu geleneksel öğretim biçimleriyle birleştirmeyi denerler. Dersin yarısını metodda öğrenciye verebilir ve diğer yarısını öğrencilerine gramer, yazma alıştırmaları, çeviri ve serbest konuşmalar yaptırarak ders zamanını kullanabilirler. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu şekilde metod dışı uygulamalar, öğrencinin çalışma zamanını gereksizce ikiye katlayacaktır.