Hızlı Performans ile 1 Saatte 19 Kelime

Bakınız Bir dili öğrenmek, bir binayı inşa etmeye benzer. Kelimeler tuğlaları, dilbilgisi ise destekleri temsil ettiğini düşünelim. Cambridge Preliminary düzeyine ulaşmak için bir öğrenci yaklaşık 1500, First Certificate için ise 3000 İngilizce kelimeye ihtiyaç duyar. Kişi, kelimelerin anlamını bilmenin yanında dilbilgisi kuralları da doğru ve hızlı bir şekilde kullanılmak zorundadır. Callan’daki ortalama bir öğrenci CPL ve CFC için gereken kelimeleri 1 saatte 19 kelimeyi dağarcığına kazandırarak toplam 80 saat sonunda arzu edilen seviyelere ulaşacaktır. Bu kelimelerin sayısal değerini, metod kitaplarından takip edebilir ve bu basit matematiksel hesabı siz de kronomotre yardımı ile yapabilirsiniz.

Diğer bir deyişle bir ay içerisinde (haftada 5 saatlik bir programdan bahsediyoruz) Callan Metod öğrencisi 380 kelime öğrenirken standart dil okulların öğrencileri ise sadece 25 kelime öğrenir.

Cambridge Üniversitesi, Preliminary Sınavı için ihtiyaç duyulan kelime sayısının standartlar çerçevesinde 2200 olduğunu bildirdiği halde Callan öğrencisi için bu rakam 1500 olarak ifade edilir. Çünkü kişinin akıcı bir biçimde kendini ifade etmeyi ve insanlarla iletişim kurmayı sağlayacak en gerekli 1500 kelimenin bellekte olması yeterlidir.

Callan’da eğitim almayan bir öğrenci 2200 kelime öğrenmiş olsa bile yine de bu rakam saatte 6,25’lik kelime dilimine denk gelir ki bu rakam bile Callan öğrencisinin 1 saatte öğrendiğinin sadece ve sadece çeyrek değerindedir.