”İngilizce’yi 3 Ayda Öğrenin” (Veya 3 ½ Haftada)

Callan Metodun halk içinde karşılaştığı problemlerden biri halkın söylenilen şeylere inanmaması ve bunların sadece mucize olarak görülmesidir. Çoğu okul tarafından verilen ”İngilizceyi 3 ayda öğrenin” gibi reklamlar nadir olarak üç ay sonucunda ulaşılacak olan seviyeyi (ki bu seviye oldukça düşüktür) gösteren yazılı bir garantiden söz eder. ”Garanti” kelimesi bazı reklamlarda kullanılsa bile yazılı olarak hiçbir öğrenciye verilmez. Bazı öğrenciler tabi ki bir dili üç ayda öğrenebilir. Eğer mükemmel bir hafıza ve öğrenme kabiliyetine sahiplerse ve kendilerini sadece İngilizce çalışmaya adarlarsa bu mümkün olabilir.

Bununla birlikte Callan Metod öğrencinin seviyesini belirleyerek ne kadar süre sonunda hangi düzeye ulaşacağını gösteren bir garantiyi kendisine vermektedir.

”Kendi kendine İngilizce öğren” kursları öğrencinin 35 saatte öğrenebileceğini iddia etmektedirler. Günde bir saat olmak üzere (bu demektir ki 7 haftanın sonucunda) kişi bir dili konuşuyor hale gelecektir.

Bir dili öğrenirken, çoğu insan bir öğretmenle ve başka sınıftaki diğer öğrencilerle konuşma ihtiyacı duyar. Çünkü, kendi kendine öğrenmeye çalışmak çok sıkıcı ve ne yazık ki disiplinsiz olabilmektedir. Çoğu insanın çalışmayı bırakmasının nedeni de budur. Ayrıca bir öğretmen olmaksızın dilbilgisi veya konuşma hataları düzeltilemez. Hiç kimse sadece dinleyerek bir dili konuşamaz.

Ayrıca bu kurslarda genellikle öğretilen kelimeler Cambridge Preliminary sınavı için gerekli olan kelime sayısının çok altında olup, çoğu günlük İngilizcede kullanılmayan kelimelerdir. Eğer bir kurs 35 saat içinde 1000 kelimeyi öğretebileceğini iddia ediyorsa bu saatte 30 kelime demektir. Bununla birlikte çoğu insan için 30 kelimeyi hatırlamak kolaydır. Eğer tüm bu öğretim metodları böyle fırsatları içerseydi hepimiz birçok dili konuşuyor olurduk. Bazen iddialar o kadar abartılı olabiliyor ki bu kursların zaman zaman kursiyerlerin beyinlerine hafıza kartı taktıkları esprisini bile yapabiliyoruz.

Bir dili öğrenmek de maalesef kelimeleri bir araya doğru bir şekilde getirmeyi gerektirir.
Bir dili anlamak, özellikle de yavaş ve anlaşılır bir biçimde konuşuluyorsa oldukça kolaydır. Bu yüzden çoğu insan bir dili bilir, fakat gerçekte konuşamaz.

Bu kursların çoğu İngilizceye sadece bir hazırlık olarak değerlendirmek gerekir. Diğer yandan Callan Metod bir dili öğrenmenin bütün basamaklarını öğrenciye sunar.

Örneğin uluslararası bilinirliği olan dil kurslarından biri, 35 saatte 300 kelime öğreterek İngilizce öğreteceğini iddia etmektedir. Bu Callan Metodun birinci kitabına denk gelmektedir. Bu iddia bir dil öğretimi anlamına gelmez. Kişi bir dili konuşabileceğini iddia etmeden önce en azından 1500-2000 kelimeyi haznesine yerleştirmiş yan Cambridge Preliminary düzeyine ulaşmış olmalıdır. Ortalama bir Callan öğrencisi yaklaşık 10 saatte 300 kelimeyi dağarcığına yerleştirir ve bunları normal seviyedeki hızlı konuşması içinde kullanmaya başlar.