Metodun Eleştirisi

Öğretmekten ve özellikle kendi öğretme teorisini kullanıp kendi usulünde İngilizce öğretmesine izin vermeyen Callan Metod’la eğitim vermekten hoşlanmayan bir profile sahip olabilir. Ülkesinin dışında bir ülkede, özel bir okulda çalışıyorsa, bir yabancı dil öğrenebilmek ve sadece dünyada bir şeyler görebilmek için bu işi almış dahi olabilir, bunu bilemeyiz. Bu yüzden Callan Metod’u eleştirebilir, yadsıyabilir ve kendince bazı açıklar bulabilir. Örneğin; Callan Metod uygulamaya konduğu yıllardan beri göz önüne alınacak ilerlemelerde bulunduğu sağlam temellere dayandığı ve diğer öğretme yöntemlerini de kıyaslayarak tartışmayı deneyebilir. 1950’li yıllarda, İngilizce geniş çaplı uluslararası dil olma özelliğine kavuştuğundan beri dil öğretiminde öyle önemli ilerlemeler yoktu. İleri sürülen pek çok tecrübe ve teoriler vardı. Fakat İngilizce dili klasik ve karışık yöntemlerle öğretilmeye devam etti. Kayda değer tek gelişme 4 haftalık kurslarla öğretmenlere İngilizce öğretmenin genel prensiplerini veren eğitim merkezlerinin kurulmasıydı.

Callan Metod elbette kusursuz değildir. Bir şeyin kusursuz olması eşyanın doğasına aykırıdır. Belki geliştirilebilecek belli noktalar mutlaka bulunuyordur ancak CMO öğrencinin çalışma zamanını sadece % 1,5’luk bir pay çerçevesinde değiştireceği için yönetim bu değişiklikleri yapmayı değersiz bulmuştur.

Bu yüzden öğretmen Callan Metod’u olduğu gibi kabul etmezse, ya kullanılması amaçlandığı gibi kullanmalı veya klasik bir okulda yine klasik bir eğitim şekliyle öğretmeli veya tamamen öğretmekten vazgeçmelidir. Callan Metodu önce kullanmak ve sonra öğretilmesi amaçlanan yöntemi değiştirmek öğrencilerimiz için çok da adil değildir. Arzu edilen sonuç elde edilemeyecektir

Callan Metod öğrenciyi kötü öğretime karşı da korumaktadır. Doğru olarak öğretildiğinde, mükemmel bir sonuç almamak altını tekrar tekrar çiziyoruz imkansızdır. Metod şartları, metodun nasıl kullanıldığını açıkça bildirir. Böylece öğretmenin onu doğru kullandığından öğrencimiz rahatça emin olabilir. Bununla beraber öğretmekten hoşlandığı gibi genelde hayat görüşü memnun, anarşik ruhlu, her şeyi eleştirmekten adeta memnun olan bir öğretmen profili daha vardır. Mesela kendi ülkesinde hükümetin başındaki hangi parti olursa olsun, otomatik olarak o partinin aleyhinde konuşmaya devam edecektir. Arkadaşları sinemaya gitmelerini önerirse yanıtı hayır olacak ve tiyatro gibi alternatifler sunacak türde bir kişilik sergileyecektir. Tiyatroya gitmeyi kabul ederlerse de, ikincil düşünceleri bu kez hayır, sinemaya gidelim türünden olacaktır. Filmi izledikten sonra, gördükleri filmin Oscar ödülü kazanmış bile olsa, gerçekte işe yaramaz bir film olduğunu iddia edecektir. Otoritesini kanıtlamak ve zeki görünmek için herkes böyle davranabilir. Bu kişiler bazen nedenli ve yapıcı tartışmalar da öne sürebilir. Hayatın tüm platformlarında öğretmenlerini örnek alan İngilizce öğretme profesyonelliğiyle, okul ve öğrencilerinin adeta asker gibi karşısında hazır durması düşündüğünüzden daha fazla insana cazip gelir.

Callan Metod eğer yargılanacaksa sonuca bakarak yargılanmalıdır. Bu profilde yaklaşık 10 öğretmenden bir tanesi bu şekilde davranış gösterirse elbette stres kaynağı olabilir. Biz İngilizce konuşma ve konuşturma başarımıza bakarız. Bu anlamda Method kendini ispat etmiştir ve halen etmektedir.