Sohbet Etmekle Tam Olarak Kastedilen Nedir?

”Sohbet Etme” tanımı öğretmenin sınıfa girer girmez selamlama dışında; “Arkadaşlar, Dün gece televizyondaki hidrojen bombasıyla ilgili filmi gördünüz mü? Ne düşündünüz?” diye sorduğunda, bu filmi seyreden ya da seyretmeyen tüm öğrenciler “dersi kaynatmak” için nükleer savaş tehdidi hakkında öğretmenle sohbet etmeğe başlarlar hatta zorlayabilirler. Bu durumda, hiçbir şey öğrenilmediği gibi konu hakkında konuşmak istemeyen öğrencilerin dörtte üçü sessiz oturduğu için dersin en az 5 dakikası harcanır. Bu 5 dakika dersin %10’luk dilimine denk gelir ki bu da hedeflenen garanti planının uzaması anlamına gelir. Bu durumda 10 ay yerine 11 aylık bir eğitimden bahsetmiş oluruz.

Sohbet etmenin bir başka örneğini verecek olursak, öğretmen ”milyoner olsaydınız nerede yaşardınız?” gibi böyle bir soru sorduktan ve öğrenci Güney Fransa’da yaşayacağı cevabını verdikten sonra, öğretmen ve öğrenci Güney Fransa’da neden yaşamak istediği hakkında sohbet etmeğe başlayabilirler. Bu sohbeti klasik bir kursta yapabilirsiniz ama Callan Metod okulunda değil.

Bu tarz sohbetler büyük bir zaman kaybıdır. Öğrenci çalışmasının o bölümünde sohbet etme yeteneği bulunmamaktadır. Eğer bu yetisi olsaydı, zaten okulda eğitim almasına gerek duymazdı öyle değil mi? Öğrenci Callan Metod’un bütün kitaplarını tamamladıktan sonra, başkasının zamanını harcamadan zaten sohbet etmek için yeterli bilgiye ve akıcılığa ulaşacaktır. O zaman da okula ihtiyacı olmayacaktır.

Sohbet etmek gerçekten en büyük problemlerden biridir. Öğrenci, okula öğretmenin politika, sinema veya herhangi bir konudaki görüşlerini dinleyip zamanını harcamak çin değil, İngilizce öğrenmek için geldiğini, sohbet etmeye eğilimli olan öğretmenine bunu nazikçe hatırlatmalıdır ama şunu da yeri gelmişken bildirelim konuşma yapmayı dileyen genelde öğrencilerdir ve Kitap 5’i okuyan öğrenciler dışında herhangi bir özel konuda kendilerini ifade edecek seviyede bulunmayacaklardır.