Tahmini Sonuçların Çizelgesi

Her Callan Metod öğrencisi kendi seviyesine bağlı olarak 12 kategoriden birine girer. Bu sistem öğrenci öğrenimine başlamadan önce, Callan Metodu kullanan bir okulun, öğrencinin seviyesini tam olarak belirlemesini mümkün kılar.

Bir sonraki bölüm, öğrencinin Cambridge Preliminary seviyesine ulaşmak için kaç saat İngilizce ders alacağı fikrini verir. 12 ayrı dil kategorisinden birine giren öğrencilerin büyük çoğunluğu sırasıyla 8,9 veya 10’uncu kategoriye rahatça yerleşmektedirler. Cambridge First Certificate için bu veriler değişim gösterebilir veya Batı Avrupa dillerini konuşmayan öğrenciler için bu oran %25 oranında değişim gösterebilir.

Çizelgede en yavaş örneğin 12. kategoride bulunan öğrencinin, Preliminary için yalnızca 96 saat, Cambridge First Certificate için de toplam 196 saat süren bir ders çalışma süresi aldığı görülecektir. Böyle bir öğrenci, Batı Avrupa dillerinden birini konuşamıyorsa, bir başka metodla çalışan daha hızlı bir öğrencinin toplam 400 saat ders sayısından daha az olan 245 saatlik ders dilimini alacaktır.

Ayrıca üniversitede bir bilim dalı eğitimi almış öğrencilerin, diğerlerine göre daha hızlı öğrendiği anlaşılmaktadır. Bu, onların genellikle daha iyi belleğe sahip olmaları, güçlü konsantrasyon ve detaylara daha dikkat etmelerinden kaynaklanır. Bir dili öğrenmedeki en yararlı bu üç özellik Callan Methodu tarafından yoğrulur ve öğrenciye İngilizce eğitimi olarak geri verilir.

Üniversite öğrencileri, İngilizceyi nasıl pratik yaptıklarına göre değil, aldıkları eğitimin biçimine göre bir çizelgede yer almaktadırlar.