Telaffuzdaki Genel Hatalar

Metodda bundan böyle sık sık öğrencinin karşısına çıkacak kelimelerin çoğu kitap 1 ‘in ilk yarısından gelir ve genelde pek çok öğrencinin doğru olarak telaffuz edemediği (-th sound, w sesi vb.) sesleri de kapsar. Bu nedenle bundan böyle sık sık karşılaşacağı kelimeleri doğru telaffuz etmesi için öğrencinin sıkı bir pratik yapması gerekecektir. Kelimelerin hecelemesi konusunda da öğrenci doğru formatı anlamalı ve bol bol pratik yapmayı denemelidir. Herhangi bir mantık arayışı ya da formülasyon hecelemeye bağlı olarak telaffuzu da tehlikeye sokar. Örneğin öğrenciler chocolate kelimesini choco – late gibi bir bölme yoluna gider ve ilk heceyi “şoko” gibi telafuz edip ikincisi ni de “leyt” (geç anlamında kullanıldığını gibi) şeklinde telaffuz ederse, ortaya şoko-leyt gibi saçma ve anlamsız bir kelime çıkar. Halbuki bu kelimenin telaffuzu Türkçede çoğunuzun da bildiği gibi “çaklıt” şeklindedir.

Öğrenci kitap 1 ‘in hemen ilk yarısında sorunlarını giderinceye kadar telaffuz üzerinde yoğunlaşmalıdır. Metodun işleyişi gereği her hata yapışında öğretmen kendisini hatasını taklit ederek düzeltecektir. Örneğin; “not, thees ees, ‘This is’ gibi. Bu doğrultuda öğrenci kitap 1 ‘in ortasına eriştiğinde, telaffuz ona artık daha az sıkıntı verecektir. Bu noktada telaffuzlar yeterince düzeltilmezse, bu hatalar eğitim hayatının geri kalanında öğrenciye sıkıntı verecektir.

İngilizcede her milletin kendine özgü telaffuz etmekte zorlandığı bazı kelimeler ve sesler bulunmaktadır. Öğretmenlerimiz yeri geldiğinde bunları listeye eklemeli ve sınıfın duvarına bu listeyi yerleştirmelidir.

Sit on it. Oh no don’t go so slowly. The third, the thirteenth and the thirty; third. Send some money to London. As A have none. All walls fall. Look at the book. Home, hat, head, hear. Three tree up there gibi.. Biz Türklerin telaffuzda en çok problem yaşadığı hecelerin başında son tümce örneğinde izlediğimiz gibi -th sound’da ve w telaffuzlarında yaşıyoruz. Bu hatalarınızı dersler sırasında kendiniz de görecek ve bizlere hak vereceksiniz.