KPDS ve ÜDS Kalktı, Yerine Yeni Nesil YDS Sınavı Geliyor

ÖSYM tarihi ve radikal bir karar alarak KPDS ve ÜDS sınavlarını kaldırdığını açıkladı. ÖSYM’den yapılan basın açıklamasında bundan sonra yabancı dil seviye belirleme sınavları KPDS ve ÜDS olarak ayrı ayrı değil YDS adı altında yılda sadece 2 defa yapılacak tek bir sınav formatında toplanmasına karar verildi. YDS puan kriterleri eski KPDS ve ÜDS skorlarıyla senkronize olacak.

Güncel bilgiler için www.izmirdeydskurslari.com

ÖSYM’ye Göre Yeni YDS Sisteminde:

1- Sınavlar yılda sadece 2 defa yapılıyor.

2- Sınavların yapıldığı iller aynen kalıyor, şimdilik yeni şehirlerde yeni sınav merkezleri planlanmıyor.

3- İlk sınavın 7 Nisan 2013’de yapılması planlanıyor.

4- Yeni sistem çoktan seçmeli soru seçenekleri dışında elektronik ortamda sınav opsiyonuna da yeşil ışık yakıyor. Bu durum YDS’nin bizlere TOEFL – IELTS tarzı bir sınav formatında da olabileceği konusunda ipucu veriyor. Bize göre içeriğinde mutlaka “konuşma” bölümü de bulunmalı. Çünkü yüksek KPDS ve ÜDS skoru alan bir adayın İngilizce konuşma konusunda ne kadar çok zorlandığına hep şahit oluyoruz.

5- 2013 yılı itibarı ile yine ÖSYM tarafından yapılacak KPSS, TUS, DUS sınavlarına katılacak adaylar da dahil, yüksek öğretim, kamu ve özel kuruluşların yabancı dil seviye belirleme kriterlei için KPDS ve ÜDS sınavına girecek adayların 7 Nisan 2013 tarihinde yapılacak ilk YDS sınavına girmeleri tavsiye ediliyor.

6- KPDS’de olduğu gibi İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça ve Rusça sınavın uygulanacağı diller arasında yer alıyor ve yılda 2 defa yapılıyor. Diğer diller için bu hak sadece yılda sadece 1 defa tanınıyor.

– 2013 YDS tarihleri açıklandı. Buna göre YDS sınav tarihleri şu günlerde yapılacak:

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) İlkbahar Dönemi
Başvuru Tarihleri: 18.02.2013 – 27.02.2013
Sınav Tarihi 07.04.2013

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) Sonbahar Dönemi ;
Başvuru Tarihleri :12.08.2013 – 21.08.2013
Sınav Tarihi 6.10.2013

– 11 Ocak 2013 > KPDS ve ÜDS’nin aksine YDS ömür boyu geçerli olacak. Yanı daha anlaşılır şekliyle sınavın son kullanma tarihi bulunmayacak. Bu iyi bir haber, ancak devamında sorun yaratabilecek bir açıklama daha geldi. Kurumlar özgür iradeleri ile YDS’nin kaç yıl geçerli olabileceğini belirleyebilecek. Bu noktada her kurumun kendi başına hareket edebilir ve bir karmaşaya neden olabilir. Hep birlikte bekleyip göreceğiz.

Dikkat: Google ya da Facebook reklamları üzerinden yeni YDS sistemine göre adayları sınava hazırladıklarını iddia eden kurum ve kişilere dikkat edin. Müfredat ve eğitim sistemi netleşmeyen bir sistem üzerine yapılan bu ticari faaliyet tamamıyla para tuzağıdır. Adayların bu tarz kurumlara itibar etmemelerini öneririz.

KPDS ve ÜDS Sınavlarının Kaldırılma Kararına İlk Tepkiler ve Sorular :

1- Öğrencilere yılda 4 kez sunulan bu şansın bundan böyle sadece 2’ye hatta 1’e düşmüş olması. Bu konuda bir daralma yaşanacağı kesin.

2- Önceki dönemlerden alınan KPDS ve ÜDS skorları geçerli olacak mı?

3- Yeni YDS sisteminin sınav içerik ve formatının nasıl olacak?

4- Öğrenciler 7 Nisan 2013 tarihinde yapılacak ilk YDS sınavına nasıl bir strateji ve müfredat ile hazırlanacak?

5- Kamu, özel ve yüksek öğretim kurumlarının YDS baraj kriterleri ne olacak?

6- Mevcut KPDS ve ÜDS sınavları bir süre daha uygulanacak mı?

7- 2013 yılında her iki sınav formatı aktif mi olacak yoksa KPDS ve ÜDS gerçekten kaldırılacak mı?

8- Sınavın yapılacağı illerde her hangi bir değişiklik olacak mı?

9- Sınav, eski adıyla YDS şimdiki adıyla LYS-5 olan formatta mı yapılacak?

Tüm bu sorular KPDS ve ÜDS sınavına girmeye hazırlanan ancak alınan karar çerçevesinde YDS sınav sistemi ile yeni tanışacak adaylar arasında soru işareti olarak bulunuyor.

Elde ettiğimiz son bulgular, yeni nesil YDS sınavının en azından 2013 yılı için KPDS formatına yakın bir formatta olacağı yönünde. Tabi kesinlikle böyle bir şey olacak demiyoruz, biz sadece tahmin ediyoruz. Yönetmeliği biraz daha dikkatli incelediğimizde böyle bir sonucu çıkarıyoruz. ÖSYM’nin daha önce yapmış olduğu ani geçişlerde de bunu hep birlikte yaşadık ancak son çeyrek asırdır ilk kez bu kadar ciddi ve radikal bir kararın alındığına şahit oluyoruz. YTL’den > TL’ye geçiş sürecinde yaşamış olduğumuz psikoloji gibi ÖSYM de mutlaka 2013’ü bir tampon yıl olarak kullanacak ve radikal değişikliği 2014 ve 2015’te yapacaktır diye düşünüyoruz. Gelişen teknolojinin aksine KPDS ve ÜDS çağın gerisinde kaldığı ve uluslararası arenada bu sebeple akredite olamadığı konuşuluyordu. Bir yandan eğitimde Fatih projesi gibi iddialı ve çağdaş bir yapılanma devam ederken, ÖSYM’nin bundan etkilenmemesi elbet düşünülemezdi.

Uzun zamandır hep işittiğimiz ÖSYM’nin ETS / ESOL gibi uluslararası yüksek akreditasyona sahip sınav ve eğitim kurumlarına bir yazılım yazdırıp, bunu Fatih projesine entegre edebileceği konuşuluyordu ve görünen o ki yeni nesil YDS sınavı uluslararası akranları gibi artık elektronik ortamda 4 becerinin de kullanıldığı (Listening – Writing – Speaking & Reading) adayın gerçekten İngilizce seviyesini ölçen bir sınav olarak karşımıza çıkacağı yönünde ilerliyor. Biz de dahil yıllardır KPDS ve ÜDS’nin spoken bölümünün olmamasını hep eleştiriyorduk.

ENGLISH LIFE İngilizce Dil Okulları olarak bizler, izlediğimiz dünya standartlarındaki uluslararası İngilizce eğitim metod ve müfredatımız, IELTS – TOEFL – ESOL Sınav hazırlık programlarımızdaki üstün başarımız YDS sınav sisteminde de öğrencilerimize başarılı bir eğitim programı sunmamızı sağlayacaktır.

Güncellenmiş yeni YDS İngilizce eğitim programlarımızda tüm öğrencilerimizi görmeyi arzu ediyoruz.

ENGLISH LIFE